ARTAŞ İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Çetinsaya: Ülke genelinde kalite yakalandı

ARTAŞ İnşaat Yönetim Kurulu Lideri Süleyman Çetinsaya, GYODER’in düzenlediği 17. Gayrimenkul Zirvesi’ne konuşmacı olarak katıldı.

İnşaat ve gayrimenkul dalının Türkiye’nin kalkınmasında her vakit lokomotif olduğunu belirten Çetinsaya, “Türkiye, potansiyeli yüksek bir ülke. Gerek ülke iktisadı, gerekse inşaat dalı son derece güçlü. Bölüm bilhassa son 20 yıl içinde çok büyük yol kat etti. Devlet ve özel bölüm eliyle dünya ölçeğinde dev projeler bir bir hayata geçirildi. Ülke geneline yayılan bir kalite yakalandı. Bugün, dalımızın temsilcileri memleketler arası arenada uzunluk gösteriyor ve global çapta projeler geliştiriyor.

CİDDİ FİYAT ARTIŞI OLDU

Ancak son devirde yaşadığımız ani fiyat artışları ve buna bağlı yüksek enflasyon her vatandaşı, her dalı etkilediği üzere inşaat ve gayrimenkul dalı de etkilendi. Son iki yıl içinde inşaat maliyetlerinde, özellikle demir-çimento fiyatlarında önemli bir artış yaşandı. Tekrar yüksek arsa maliyetleri, yüksek enflasyon ile birlikte konut fiyatlarına yansıdı.

Son iki yılda konut kredi faiz oranları arttı. Bölümün Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı önderliğinde konut kredi faizlerinin düşürülmesi noktasında bir beklentisi var. Bu gerçekleşirse sonrasında yapılacak kampanyalarla vatandaşların konuta erişiminin kolaylaşacağını öngörüyoruz.

 

CAZİP HALE GETİRİLDİ

Yüksek enflasyon sebebiyle konut erişimine zorlanan vatandaşlarımız için bildiğiniz üzere Etraf, Şehircilik ve İklim Bakanlığı önderliğinde TOKİ; 500 bin toplumsal konut, 1 milyon arsa ve 50 bin işyeri projesini geliştirdi. Konutlar için birinci temel atıldı. Uzun yıllara yayılan vadelendirme, düşük taksit seçenekleriyle kira öder üzere cazip hale getirilen bu projenin vatandaşın alım gücü ile gerçek orantılı bir biçimde planlanmış olması çok hoş. Emeği geçenlere teşekkür ederim. Vatandaşların bu birikimi sonuç olarak bir gayrimenkul yatırımına dönüşecek.

Türkiye olarak şuan dünyada Çin’den sonra ikinci müteahhitlik ülkesi. Amerika, Almanya, İngiltere üzere ülkelerin çok önündeyiz. Kaliteli gereç, 1. sınıf personellik, sürat, bilgi ve deneyim olarak da çok yeterli bir durumdayız. Biz 500 bin değil, 1 milyon konutu da yapabilecek alt yapıya, bilgi ve donanıma sahibiz.

İnanıyorum ki; Ülkemiz, bölümdeki yeni yatırımları ve öbür dinamikleriyle büyümesine devam edecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir