Avukat Hüseyin Ersöz, Balyoz kumpasını anımsattı: Davalarda kaygı verici benzerlik

Montrö Kontratı ile ilgili bildiri yayımladıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan 102 emekli amiral dün üçüncü kere daha hâkim karşısına çıktı. Ankara 20’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, temel savcı mazeretli olduğundan süreksiz vazifeli savcı mütalaa okunması için mühlet talebinde bulundu. Talebi uygun bulan mahkeme, davayı 7 Ekim 2020 tarihine erteledi. Alınan kararı Cumhuriyet’e pahalandıran Av. Hüseyin Ersöz, bu şekil değişikliklerin yargı sürecinde soru işaretleri yaratacağına dikkat çekti. “Balyoz davasında da temele ait mütalaa öncesi savcı değişikliği yapılmış ve savcının sırf Balyoz davasında görevlendirildiği ortaya çıkmıştı” diyen Ersöz, şunları söyledi:

“Bu şekil gelişmeler siyasi yargılamalarda olağan durumlar değildir ve adil yargılamaya gölge düşürmektedir. Emekli amirallerin yargılandığı davada da temele ait mütalaa öncesinde savcının mazeret sunması, sonrasında da mahkeme liderinin “Yargılamayı ekim içinde bitirmek istediğini” söylemesi, Balyoz davasındaki süreçle benzeşen durumlardır. Mahkemenin davaya ait adil karar vermesine yönelik oluşan korku ve soru işaretleri de bu yapılanların sonucudur.”

İlgili davada yargılanan Emekli Koramiral Can Erenoğlu ise “Montrö Bildirisi” isminin “darbe” algısına hizmet ettiği ve yapılan açıklamanın “Emekli Amirallerin Duyurusu” olduğunu belirtirken duruşmanın görüldüğü günün Gaziler Günü olduğunu ve 102 emekli amiral ortasında en az 10 gazi amiral bulunduğunun altınız çizdi.

İKİ AMİRAL ÖMRÜNÜ YİTİRDİ

104 amiral ve bir generalin (Eski Türkiye Emekli Subaylar Derneği Başkanı Emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan) yargılandığı dava sürecinde Emekli Tümamiral Orhun Özdemir ve Emekli Tuğamiral Raif Naldemir ömrünü yitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir