Bakan Kasapoğlu: Yurtlar Türkiye’nin gurur tablosudur

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Artvin’de Çoruh Üniversitesi’nin 2022-2023 akademik yılı açılış merasimine katıldı. Türkiye’nin sıhhat, eğitim, spor, altyapı, sanayi ve iktisatta yüz ağartıcı atılımlarla dünyanın öncü ülkelerinden biri olduğunu belirten Kasapoğlu, genç odaklı siyaset ve hizmet anlayışları gereği, anayasada yer alan fırsat eşitliği anlayışının gereği çok güçlü ıslahatları hayata geçirdiklerini söyledi. Kasapoğlu, “81 vilayette üniversiteler açtık. Dünyanın en kapsayıcı yurt sistemini kurduk. 81 vilayet, 251 ilçe, 800’den fazla yurt ve 850 binden fazla kapasite. Bunun dünyada yakın bir örneği dahi yok. Türkiye bu manada hizmet odaklı siyasetin, ortaya konmuş toplumsal siyasetin en öncü ve en güçlü önder ülkesidir. Yurtlar Türkiye’nin gurur tablosudur. Yurtlar Türkiye’nin gençlerine verdiği kıymetin, pahanın ve ortaya koyduğu siyasetlerin en güçlü sonucudur. İçinde bulunduğumuz eğitim öğretim periyodunda 2022-2023 periyodunda yüzde 97 yurt yerleştirme oranımızla cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık” dedi.

Türkiye’nin neresinde olursa olsun barınma noktasında muhtaçlığı olan gençlere kapılarının sonuna kadar açık olduğunu söyleyen Kasapoğlu, “Gençlik merkezleri sayısı 9 iken şu an 419’a ulaştı. 117’si üniversitelerde olmak üzere, Artvin Çoruh Üniversitesinde de gençlik ofisimiz var. 345 genç ofisimiz var. Gençlik merkezlerimiz bilimden sanata, spordan teknolojiye her alanda eğitim imkanı sunan bir alanlardır. Gençlerimize bu manada erişimi kolaylaştırıyor olmanın, genç ofislerinde birlikte kendilerini geliştirmesi için daha donanımlı olmaları için her türlü imkanı sunuyor olmanın sevincini yaşıyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde üniversite kütüphanesinde bulunan genç ofisi ziyaret eden Kasapoğlu, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir