Banka kredilerine çifte düzenleme: İşte güncel faiz oranları

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın siyaset faizinde yaptığı peş peşe indirimlerin ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kredi kullanımları ile ilgili yeni bir karar daha aldı.

Liralaşma stratejisi kapsamında hem kredilerin maliyetini düşürme hem de finansmana ulaşım noktasında atılan bu adımlar ise iş dünyasının elini rahatlattı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Malatya’da gerçekleştirilen toplu açılış merasiminde faiz oranlarını tek haneye indireceklerini söyleyerek, “Faiz zulmünden yatırımcılarımızı, vatandaşımızı kurtaracağız” dedi.

 

FAİZLERDE TEK HANE SİNYALİ

TCMB, son toplantısında siyaset faizini yüzde 12’den 10,5’e indirirken karar metninde faizlerde tek hanenin de sinyalini verdi. 

BDDK’DAN KREDİLERE YENİ DÜZENLEME

Öte yandan Finansal istikrarın güçlendirilmesi ve kaynakların daha verimli kullanılarak kredi sisteminin aktif bir biçimde çalışmasına yönelik ek adım atan BDDK ise, TL cinsi kredi kullanabilecek şirketler için daha evvel 15 milyon TL olan döviz varlığı bulundurma alt hududunu 10 milyon TL’ye indirdi. Şirketlerin etkin büyüklüğünün ya da yıllık cirosunun yüzde 10’undan fazla döviz bulundurma oranı ise yüzde 5’e düşürüldü.

KREDİLER 2,5 AYIN ZİRVESİNDE

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dataları üzerinden yapılan hesaplamalara nazaran 14 Ekim haftasıyla ticari kredilerde faizler 2 yılın en düşük düzeyine gerilerken, bu kredi sınıfında trend büyüme ise 2,5 ayın tepesine çıktı.

KREDİ FAİZLERİ DÜŞTÜ

Bu devirde ticari kredi faizleri yıllık bazda yüzde 18,7 düzeyine geriledi. Kredi büyümesi ise yüzde 24,6’ya çıktı.

BDDK tarafından yayımlanan haftalık bültene nazaran, dalın kredi hacmi 14 Ekim prestijiyle 41,63 milyar lira arttı. Kelam konusu devirde toplam kredi hacmi 6,85 trilyon liradan 6,88 trilyon liraya çıktı.

TÜKETİCİ VE KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI

kamu bankalarında tüketici kredisi faiz oranları 1,55 düzeyindeyken taşıt kredileri 1,61 ve konut kredisi faiz oranları ise 1,29 düzeylerinde. Özel bankalarda ise bu oranlar ortalama şu halde; Tüketici kredisi: 2,44, Taşıt kredisi: 2,29 ve konut kredisi: 2,77

 

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir