BM, Rus ordusunu kara listeye aldı

BM’nin hazırladığı Ocak-Aralık 2022 devrine ait “Yıllık Silahlı Çatışmalarda Çocuklar” raporu yayınlandı.

Raporda, “Rusya silahlı kuvvetleri ve bununla temaslı silahlı kümeler, okullara ve hastanelere düzenledikleri taarruzlar ve bilhassa ağır nüfuslu bölgelerde, ağır toplarla bombardımanlar, roket sistemleri, füzeler ve hava taarruzları dahil olmak üzere tesir alanı geniş patlayıcı silahların kullanılması yoluyla çocukları öldürdüğü için kara listeye alınmıştır.” tabirine yer verildi.

Rus güçleri ve ilgi kümelerin 477 çocuğu öldürdüğü ve 909 çocuğu sakat bıraktığı kaydedilen raporda, öte yandan Ukrayna silahlı kuvvetlerinin 80 çocuğu öldürdüğü ve 175 çocuğun sakat kalmasına yol açtığı söz edildi.

Rapora nazaran Rus ve Ukraynalı kuvvetler, 92 çocuğu “canlı kalkan ve rehin olarak ya da konut işleri ve istihbaratta” kullanırken, bölgede, faili meçhul hava atakları nedeniyle 261 çocuk öldü, 212 çocuk sakat kaldı.

Rus güçleri 91 çocuğu kaçırırken, 46 çocuk da Ukrayna’dan Rusya’ya götürüldü.

Ukrayna’da okullara yönelik 1163, hastanelere yönelik 647 atak kaydedildi.

2022’DE ÇOCUKLARA YÖNELİK AĞIR İHLALLER ARTTI

Ayrıca rapora nazaran 2022’de, çocuklar silahlı çatışmalardan “orantısız bir şekilde” etkilenmeye devam ederken 2021’ye kıyasla daha çok çocuk ağır ihlallere maruz kaldı.

Dünya çapında en çok karşılaşılan ağır ihlaller; “7 bin 622 çocuğun silahlı çatışmalarda asker olarak ya da öteki hedeflerle kullanılması”, “5 bin 655 çocuğun sakat kalması”, “3 bin 985 çocuğun kaçırılması” ve “2 bin 985 çocuğun öldürülmesi” olarak sıralandı.

Çocuklara yönelik ihlaller en çok Kongo Demokratik Cumhuriyeti, İsrail, Filistin, Somali, Suriye, Ukrayna, Afganistan ve Yemen’de kaydedildi.

Geçen yılki çatışmalarda çocuklara yönelik cinsel istismar, bir evvelki yıla nazaran yüzde 12 artarak 1165’e çıkarken çocukların silahlı çatışmalarda asker ya da farklı emellerle kullanılması yüzde 21, kaçırılması yüzde 15, öldürülmesi ve sakat bırakılması ise yüzde 5 arttı.

Çocuklara yönelik gerçek mühimmat ve çok güç kullanılması, bilhassa İsrail, Filistin ve Myanmar’da arttı.

İSRAİL KARA LİSTEDE YER ALMIYOR

Öte yandan İsrail, kara listede yer almazken BM; Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze Şeridi dahil işgal altındaki Filistin topraklarında ve İsrail’de Filistinli çocuklara ve 8 İsrailli çocuğa yönelik 3 bin 113 ağır ihlal tespit etti.

Geçen yıl 54 Filistinli ve 1 İsrailli çocuk ölürken, 853 Filistinli çocuk “güvenlik suçları” gerekçesiyle gözaltına alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir