Bodrum barajlarında su seviyesi düştü! Eski İzmir kara yolu gün yüzüne çıktı

Bodrum’u besleyen, nisan ayında yüzde 100 doluluk düzeyine ulaşan Mumcular ve Geyik barajlarında düşüş yaşandı. Mumcular’da su düzeyi yüzde 20’ye, Geyik’te ise yüzde 53’e indi. Düşüş nedeniyle daha evvel Mumcular Barajı’nın suları altında kalan eski İzmir kara yolu da gün yüzüne çıktı.

‘İLAVE SU KAYNAĞI TEMİN EDİLMELİ’

Bodrum’a ek su kaynaklarının temin edilmesi gerektiğini belirten Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısmı Su Kaynakları Anabilim Kolu Lideri Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, “Aralık ayı prestijiyle Mumcular Barajı’ndaki su düzeyi, yüzde 20 civarlarına düşmüş durumda. Geyik Barajı’nda ise yüzde 53 civarında bir doluluk var. Geçen yıl önemli bir kuraklık kelam konusuydu. Şiddetli kuraklığa göre düzgün durumda olduğunu söylemekten ileri geçemiyorum. Geçen yıl su düzeyi, yüzde 9 civarındaydı. Geyik Barajı ise yüzde 13’lere kadar düşmüştü. Bodrum için iki kıymetli durum kelam konusu. Birincisi; 6 aylık süreç zarfında Bodrum’a ek su kaynakları temin etmemiz gerekiyor. Başka taraftan da kayıp kaçakların önüne geçmemiz lazım” dedi.

‘YAĞIŞ REJİMİNDE DÜZENSİZLİKLER KELAM KONUSU’

Kaynakların en düzgün biçimde yönetilmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, şöyle devam etti:

“Binlerle tabir edilen kayıp kaçaklar gerek su temininin sürekliliğinin sağlanmasını gerekse de Bodrum’a ucuz içme suyunun temininde çok büyük mani teşkil etmekte. 2022 Su Yılı’nın başındayız. Önümüzdeki aylarda gelecek yağışlar, barajların dolmasında tesirli olacaktır. İklim değişikliğine bağlı olarak akış ve yağış rejiminde düzensizlikler kelam konusu. Münasebetiyle gelecek akımları kestirmemiz kolay olmuyor. Bizim kendi kaynaklarımızı en güzel biçimde yönetmemiz gerekiyor. Bodrum’daki kayıp kaçak oranlarını aza düşürmek içinse mevcut altyapıyı güçlendirmemiz lazım.”

BORDUM İÇİN ‘TAŞKIN’ UYARISI

Bodrum için taşkınlara da dikkati çeken Doç. Dr. Özçelik, “Bir yandan yağış olmasını umut ederken, öteki taraftan ‘Yağmasın’ diyoruz. Yağışları barajların dolması ve içme suyu temininde kolaylık için istiyoruz. Ancak çok fazla yağış olduğu vakitse kentsel altyapıdaki kahırlardan kaynaklı olarak, bilhassa ilçe merkezinde çok sayıda kuru derenin geçirimsiz yüzeyler ile kapatılması nedeniyle şiddetli yağışla birlikte sel olabilmekte. Burada yağışın rejimi değerli. Uzun mühlete yayılmış, mevsim normallerinin üzerinde bir yağış; bizim hem yeraltı su kaynaklarımızı besleyecek hem de barajlarımızı dolduracak. Kısa vadeli şiddetli yağışlar ise taşkınlara sebebiyet verecektir” diye konuştu.

‘KUYULARDAKİ SU DÜZEYİ EPEYCE DÜŞÜK’

Gözlemlerine nazaran 3’er yıllık dönemlerde Bodrum’da şiddetli yağışların olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Özçelik, “Bu da Gazderesi, Gökçeler ve Alyan dereleri olmak üzere etrafındaki yerleşimler, öteki taraftan da Türkbükü, Gümüşlük, Turgutreis ve Torba üzere noktalarda taşkının tesirlerini bekliyoruz. Yağan yağışlar barajları bir formda dolduruyor. Fakat bu iki baraj tek başına Bodrum’un içme suyunu temin etme noktasında kâfi değil. Bizim öncelikle yer altı su kaynaklarımızı bir halde yükseltmemiz lazım. Kuyulardaki su düzeyi, hayli düşük. Bu ikisi birlikte olsa bile yaz aylarında turist yoğunluğu nedeniyle su temininde zorlanıyoruz. Bunun için ek su kaynakları temin etmemiz şart” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir