Cami yıkımına vatandaşlar tepki gösterdi: “Hani Kılıçdaroğlu gelince…”

Çorum Belediyesi’ne bağlı gruplar, yol üretim çalışmaları nedeniyle Prof. Dr. Arif Ersoy Caddesi üzerindeki caminin mahkeme kararıyla 40 günlük boşaltma mühleti ve tekrar 12 günlük ek mühletlerin dolması üzerine bu sabah erken saatlerden itibaren yıkımına başladı.

Belediye yetkilileri, Galibi Vakfı İbadethanesi ve Külliyesi’ne ilişkin olan yapıyla ilgili yıkım kararını evvelce ilgililere bildiri etmiş, yıkım kararının uygulanacağını bildirmişti.

“TAYYİP ERDOĞAN BU CAMİYİ YIKMAK İÇİN OY ALMADI”

Yıkım süreçleri sırasında vatandaşlarla belediye zabıta takımları ve güvenlik güçleri ortasında sık sık tartışma ve gerginlik yaşandı.

Yıkıma reaksiyon gösteren Çorum Eczacılar Odası Başkanı Şefkat Güler, şunları söyledi:

“Memleketi ne hale getirdi. Bu türlü bir şey olabilir mi? Ben bu beşerlerle iç içeyim bu camiyi yaparken ne kadar çaba ettiklerini gördüm. Bir daha bana İHA’lar, insan haklarına yardımlaşma, Filistinli kardeşlerim derse inanmayacağım. Müslümanlık için yaptığınız hiçbir şeye inanmayacağım. Burada bu kadar Müslüman bu cami yıkılmasın istiyor. Siz bunu yıkıyorsunuz Müslümanlık için yapmıyorsunuz.

Gerekirse Tayyip Erdoğan gelecek. Nasıl oy aldı, bu camiyi yıkmak için oy almadı. Cami mihraplarında özgürce namaz kılmak için aldı. Hani Kılıçdaroğlu geldiğinde mescitlerimizde namaz kılamayacaktık. Bugün camiyi yıkıyorsunuz. Bugün ben nasıl inanacağım sözlerinize? Bana dün pazarcı diyor ki, ‘Şevkat Hanım, Tayyip Erdoğan gelmeseydi bugün bu pazarı açamazdık’ diyor. Bak bugün diyeceğim o pazarcıya geldi ve camiyi yıkıyor. Nasıl açıklayacağım pazarcıya nasıl? Nasıl açıklayacağım? Koskoca belediye, imarı Allah mı yapıyor? Siz kendiniz siz kullar ayarlıyorsunuz. Nasıl ayarlayamazsınız bunu. Hangi müteahhitler? Getirin o müteahhitleri karşıma getirin. O Halil İbrahim Aşgın buraya gelecek.”

Bir vakıf üyesi de evvelki dönem AKP’li Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün vakıf için verdiği yapı kayıt evrakını göstererek, “‘Kimse yıkamaz, siz korkmayın, yapın’ dedi. Yıkamaz diyen belediye başkanı tekrar kendisi imzaladı” dedi.

“YIKIM KARARI ONAYLANMADI, BELEDİYE CÜRÜM İŞLİYOR”

Avukat Vedat Canbolat ise mahkeme kararı ile gelerek yapılan yıkımın durdurulmasını istedi. Verilen kararda tahliye yazdığını, yıkım kararının ise onaylanmadığını belirten Canbolat, belediyenin hata işlediğini söyledi. Yıkımın yapılabilmesi için güvenlik güçleri vatandaşları, cami sonları dışına çıkartırken önlerinde kalkanlarla bariyer oluşturdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir