Covid yasakları kalktı, bütün ülke narenciyeye koştu

2019’un son haftalarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan kısa bir müddet sonra global bir salgın halini alan corona virüsü bulaşmaya, yayılmaya ve öldürmeye devam ediyor…

Dünya genelinde 6 milyondan fazla insanın vefatına sebep olan corona virüsüne karşı çok sıkı tedbirler alarak hem toplumsal hayatı hem de ekonomik yaşama büyük bir darbe vuran Çin idaresi gelen reaksiyonlar ve iktisattaki makûs gidişatla birlikte “sıfır Covid-19” siyasetini geçen haftalarda rafa kaldırdı.

Fakat kısıtlama, karantina ve kuralların gevşetilmesiyle birlikte ülke genelinde hadise ve vefat sayısı süratle artış gösterirken ülkede sıhhatini korumak isteyenlerin meyve ve zerzevata atak ettiği ortaya çıktı.

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından CNBC, kocakarı ilaçlarına ve meyve-sebzelere ilginin çok arttığını yazarken, “C vitamini ve antioksidan deposu meyvenerin fiyatları ağır talep yüzünden arttı. Klâsik Çin tıbbı üzerinde çalışan şirketlerin payları de yükseldi” yorumuna yer verdi.

Pekin’de iki adet limonun fiyatının 13 yuana (yaklaşık 35 TL) çıktığı belirtilirken olağanda iki limonun fiyatının 7 yuan olduğu da hatırlatıldı. Toplumsal medyada birtakım kullanıcıların bu fiyat artışından rahatsız olduğu belirtilirken konservede satılan şeftalilere de ilginin büyük olduğu belirtildi. Alibaba bünyesindekİ Fresh Hippo isimli bir e-ticaret sitesi yasakların gevşetilmesiyle birlikte talebin yüzde 900 arttığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir