Filistin: İsrail bu yıl 220’den fazla Filistinliyi öldürdü

Filistin Başbakanı İştiyye, Filistin Bakanlar Konseyinin haftalık toplantısında yaptığı konuşmada, İsrail’in ihlal ve atakları ile yıl boyunca yaşanan gelişmeleri kıymetlendirdi.

“Bu yıl, 220’den fazla şehit verdiğimiz, dokuz binden fazla kişinin yaralandığı ve 6 bin 500 tutuklunun bulunduğu acı dolu bir yıl oldu.” diyen İştiyye, İsrail’in tıpkı devirde Filistinlilere ilişkin 832 binayı yıktığını ve 13 bin zeytin ağacını söktüğünü kaydetti.

“ULUSAL KURTULUŞ PROJESİNİ KORUYACAĞIZ”

Filistinlilerin bu akınlara cüret ve soğukkanlılıkla karşı koyduğunu söz eden İştiyye, halkın toprağına yönelik her türlü ihlalle uğraş edeceğini ve fedakarlıklarıyla ulusal kurtuluş projesini koruyacağını lisana getirdi.

Filistin’e milletlerarası yardımların 2022’de kıymetli oranda düşüş yaşandığını aktaran İştiyye, İsrail’in Filistin vergilerinde kesintiye devam etmesi, Kovid-19 salgını ve Ukrayna savaşının yansımaları nedeniyle ulusal iktisadın ve mali bütçelerinin ziyan gördüğü krizlerle çaba ettiklerini anlattı.

Abluka ve bölünme nedeniyle Gazze Şeridi’nde işsizliğin yaklaşık yüzde 46,6 dolayında olduğunu belirten Iştiyye, bu sıkıntı süreçleri aşabilmeleri için Arap ülkelerinin takviyesinin ve milletlerarası yardımların sürmesini umduğunu söyledi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir