Hollande: Erdoğan sınırları biliyor

2012-2017 yılları ortasında Fransa Cumhurbaşkanı olarak vazife alan François Hollande, “Affronter (Yüzleşmek)” isimli kitabını kısa bir müddet evvel yayımladı. Kitapta, Hollande’ın vazife mühletince başbakan olarak çalışan Recep Tayyip Erdoğan’ı da anlattı. Kitap vesilesiyle Yunan medyasına konuşan Hollande, Erdoğan ile ilgili dikkat alımlı açıklamalar yaptı.

Yunan Ta Nea’ya gazetesine konuşan Hollande’ın sözleri, “Erdoğan hem Batı ile hem de Rusya ile olamaz” başlığıyla okurlara duyuruldu.

Sözcü’de yer alan habere nazaran kitapta, Erdoğan’ı çelişkili olarak tanımlayan Hollande, Yunan gazetesine yaptığı açıklamada, “Türkiye bir NATO ülkesi, hasebiyle hem Avrupalıların hem de ABD’nin müttefiki olarak öne çıkıyor ama öbür tarafta düzgün ya da makus sebeplerle Vladimir Putin ile yakınlık gösteriyor. Bundaki uygun sebepler tahıl krizinin çözülmesi lakin berbat sebep de Ukraynalıların bugün kabul edemeyeceği barış mutabakatında arabulucu olarak vazife almak istemesi. O denli ya da bu türlü bu ikilem tahlile ulaşmalı” yorumunda bulundu.

“ERDOĞAN SONLARIN FARKINDA”

Röportajda, Türkiye ile Yunanistan ortasındaki tansiyonuna değinen Hollande, “NATO, Türkiye ile Yunanistan ortasında berbatlaşan bağlantıyı kendi iç sorunu üzere görmeli. İki NATO üyesi ülkenin bağlarının daha da berbata gidecek hale gelmesini engellemek gerekiyor. En değerlisi de diyalog ve müzakere aracılığıyla bu kriz çözülmeli” şekilinde konuştu.

Kitabında, Rusya Devlet Başkanı Putin’in çok kolay palavra söyleyebildiğini lisana getiren Hollande, Ta Nea’ya verdiği demeçte, “Erdoğan, bir NATO üyesi ülkeye saldırırsa yalnızca NATO’dan değil, Avrupa içindeki bütün tartışma ve diyaloglardan dışlanacağını biliyor. Sonuçta o da Avrupa’nın bir üyesi olmak istiyor. Hasebiyle hudutlarını biliyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir