İngiltere’nin yeni Başbakanı Rishi Sunak, ilk ulusa sesleniş konuşmasını yaptı

Sunak, İngiltere Hükümdarı 3. Charles’tan hükümeti kurma vazifesini devralmasının akabinde Başbakanlık Konutu 10 Numara önünde ülkenin yeni Başbakanı olarak birinci ulusa sesleniş konuşmasını yaptı.

İngiltere’nin şu anda derin bir ekonomik krizle karşı karşıya olduğunu, Kovid-19 salgını bilançosunun hala devam ettiğini söyleyen Sunak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’daki savaşının, dünya çapında güç piyasalarını ve tedarik zincirlerini istikrarsızlaştırdığını kaydetti.

“Hataları düzeltmek için seçildim”

Sunak, teşekkürlerini sunduğu selefi Liz Truss’ın iktisatta büyümeyi hedeflediğini ve bunun asil bir maksat olduğunu belirtti lakin makus niyetli olmayan birtakım kusurların yapıldığının da altını çizdi.

Bu kusurları düzeltmek için partisinin yeni lideri ve ülkenin de yeni Başbakanı seçildiğini vurgulayan Sunak, şöyle devam etti:

“Ekonomik istikrarı ve itimadı bu hükümetin gündeminin merkezine koyacağım. Bu, alınması güç kararlar manasına gelecektir. Ancak beni (Maliye Bakanı olarak görev yaptığı) Kovid-19 sırasında insanları ve işletmeleri daha fazla planlarla korumak için elimden gelen her şeyi yaparken gördünüz.”“Ülkeyi kelamla değil, hareketle birleştireceğim”

Sunak, “Ülkeyi kelamla değil, hareketle birleştireceğim. Bunu yapmak için gece gündüz çalışacağım.” dedi.

Rishi Sunak ayrıyeten eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a inanılmaz muvaffakiyetleri için her vakit minnettar olacağını lisana getirdi.

Sağlık sistemi, iktisat, hudut güvenliği hükümetin öncelikli hususları arasında

Sunak, gündemindeki öncelikli mevzuların, ulusal sıhhat sistemi, eğitim, sokakların güvenliği, hudut denetimi, etraf ve silahlı kuvvetlerin desteklemesi olduğunu belirtti.

Başbakan Sunak ayrıyeten işletmelerin yatırım yaptığı, istihdam yarattığı Brexit fırsatlarını kucaklayan bir iktisat inşa etmenin de öncelikleri ortasında olduğunu tabir ederek “Söyleyebileceğim tek şey yılgın olmadığımdır.” diye konuştu.

Rishi Sunak, Muhafazakar Partinin lideri ve ülkenin yeni başbakanı oldu

Seçim kampanyası sürecinde sıklıkla “vergi indirimleri” vaadini öne çıkaran Truss’ın, başbakanlık misyonunu devralmasının akabinde hükümet, 23 Eylül’de toplam 45 milyar sterlini bulacak vergi indiriminin uygulanmasına hazırlanıldığını açıklamıştı.

Bu durum, ülkenin dış borçlanmasının yükseleceği beklentilerini artırarak sterlinin sert paha kaybı yaşamasına neden olmuştu.

Ekonomik planlara yönelik sert tenkitlerin akabinde İngiliz hükümeti, yüzde 45’lik en yüksek gelir vergisi oranını kaldırma planından vazgeçmişti.

Daha evvel pek çok kere vergi indirim planının ardında duran Truss, 14 Ekim’de kamuoyu baskısına dayanamayarak Kwasi Kwarteng’i Maliye Bakanlığı görevinden alarak yerine Jeremy Hunt’ı getirmişti.

Ciddi piyasa oynaklığına neden olan “hatalar” için özür dilemesine rağmen Truss’un vazifede ne kadar kalacağı konusunda, İngiliz kamuoyunda tartışmalar çoktan başlamıştı.

İngiltere’de arka arda siyasi ve ekonomik çalkantıların yaşanmasının akabinde Başbakan Truss, 20 Ekim’de istifa ettiğini açıklamıştı.

Truss’ın yerini almak için gayret veren eski Maliye Bakanı Sunak, rakibi Penny Mordount’un kendisini desteklediğini belirterek dün liderlik yarışından çekilmesiyle tek aday olarak doğrudan partinin yeni lideri ve aynı zamanda ülkenin de yeni başbakanı olmuştu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir