Kırmızıya dönen İzmit Körfezi’nde inceleme

KOCAELİ (İGFA) – Deniz kirliliği konusunda taviz vermeyen ve bu bağlamda gerek karadan gerekse havadan yaptığı kontrollerle İzmit Körfezi’ni muhtemel tehlikelere karşı koruyan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Körfez Tütünçiftlik Sahili’nde denizin kırmızı renge dönüştüğünün görülmesi üzerine ayrıntılı bir incelemede bulundu. Etraf Muhafaza ve Denetim Dairesi Başkanlığı grupları, kelam konusu durumun mevsimsel geçişten kaynaklandığını bildirdi.

TÜBİTAK’TA TAHLİL EDİLDİ

Türkiye’de en sıkı deniz kontrolü yapan kurumların başında gelen Kocaeli Büyükşehir, bahisle ilgili yaptığı araştırma sonucunda müsilaj ya da gemilerden kaynaklanabilecek rastgele bir aksiliğe rastlamadı. İzmit Körfezi’nde renk değişimi gözlenen bölgelerden numuneler alınarak TÜBİTAK-MAM Deniz Araştırmaları ve Teknolojileri Laboratuvarlarında tahlil edilmesini sağlayan Etraf Müdafaa ve Denetim Dairesi Başkanlığı takımları, İzmit Körfezi’nde tasa edilecek bir durumun olmadığını bildirdi.

MÜSİLAJ OLUŞUMU GÖZLENMEDİ

TÜBİTAK-MAM tarafından numuneler üzerinde yapılan mikroskobik incelemeler sonucunda kelam konusu renk değişiminin mevsimsel olarak fitoplankton çoğalmasından kaynaklandığı belirlendi. Büyükşehir tarafından yapılan açıklamada, “İncelemelerde; rastgele bir müsilaj oluşumu gözlenmemiş olup, numunelerde bir dinoflagellat çeşidi olan prorocentrummicans’ın çok çoğaldığı ve red-tide olayına sebep olduğu tespit edilmiştir. Bu canlı tipi İzmit Körfezi’nde yerleşik bir çeşit olup, uygun şartlar oluştuğu takdirde çok çoğalarak vakit zaman bu çeşit biyolojik değişim olaylarının görülmesine neden olmaktadır” denildi.

BİYOLOJİK DEĞİŞİM OLAYLARI

Marmara Denizinin farklı kesitlerinde de gözlenen bu olayın en değerli sebebinin ise yağış sonrasında azot ve fosfor üzere besin elementlerinin deniz ortamına girmesinden kaynaklandığı tabir edildi. Büyükşehir yetkilileri, ilkbahar aylarında suyun renginin kırmızı yahut kahverengiye dönmesine neden olan kelam konusu biyolojik değişimin kısa müddetliğine görülebileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir