Konser yasağına tepki açıklamasına polis müdahalesi: 25 gözaltı

Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) Yahya Kemal Beyatlı Şov Merkezi’nde yapacağı konserinin yasaklanmasına reaksiyon açıklaması yapmak isteyen MKM üyelerine müdahale eden polis, 25 kişiyi gözaltına alındı.

MKM tarafından yapılan açıklamada “Siyasi iktidarın kültür ve sanat başta olmak üzere tüm yasaklarına karşı, ‘Em ê Bêjin-Biz Söyleyeceğiz’ şiarıyla organize edilen aktifliğin Küçükçekmece Kaymakamlığı tarafından keyfi halde yasaklandığı” belirtildi.

Salon önünde yasağa reaksiyon göstererek açıklama yapmak isteyen, ortalarında MKM sanatkarlarının da olduğu 25 kişi gözaltına alındı.

HDP Milletvekili Musa Piroğlu aktifliğin düzenleneceği salonun ününde yaptığı açıklamada, “İktidarın yasakçı, baskıcı tavrı devam ediyor. Bu bir zorbalık. Bu zorbalık nizamı her yerde muhalefetin sesini boğmaya çalışıyor. Müsaade vermeyeceğiz” dedi.


HDP Milletvekili Musa Piroğlu

HDP’den yapılan açıklamada, “Konseri yasaklayanlar, Kürt müziğine ve kültürüne karşı tahammülsüzlüklerini bir kere daha açıkça göstermişlerdir. Kürt’ü inkar eden, lisanını ve müziğini yasaklayan, engelleyenler kaybedecek” denildi.

Etkinlikte Erdoğan Buyruk, Mehmet Atlı, İranlı müzik kümesi Rastak ve Şahiye Stranan sahne alacaktı. Konserde Kürtçe’den Türkçe’ye çevrilen birçok eser de seslendirilecekti.

Kültür ve sanatın sahiplenilmesi için tüm halkların ezgilerde buluşmaya davet edildiği aktiflik davetinde, “Unutturulmaya çalışılan kültür ve lisanı her daim ayakta tutmaya çalışalım. Gelin bu konserde daima birlikte özgürlüğün halayına duralım” tabirlerine yer verilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir