Meta, Kanada’da Instagram ve Facebook’taki haberlere erişimi sonlandıracak

Meta, Kanada’da yeni Çevrimiçi Haberler Yasası (C-18) nedeniyle Kanadalıların Facebook ve Instagram’daki haberlere erişiminin sonlandırılacağını duyurdu.

Meta’dan yapılan açıklamada, Kanadalıların, Facebook ve Instagram’daki haberlere erişimine son verilerek, toplumsal medya platformlarında paylaşılan haber metinleri için medya kuruluşlarına gelir ödemeyi zarurî kılan C-18 maddesine uyulacağı belirtildi.

The National Post’un haberine nazaran, haber içeriklerini kaldırması halinde yasaya karşı yükümlülüğü kalmayan Meta ile tıpkı metodu izlemesi durumunda Google’dan görüntülenebilen haberlerin de Kanadalılar için kısıtlanabileceği düşünülüyor.

“ERİŞİMİ KESMESİNE GEREK YOK”

Kanada Miras Bakanı Pablo Rodriquez, yasanın şimdi yürürlüğe girmediğini ve Meta’nın yasaya karşı şimdi bir yükümlülüğü bulunmaması nedeniyle haber içeriklerine erişimi kesmesine gerek olmadığını vurguladı.

Rodriquez, büyük toplumsal medya platformlarının kelam konusu ödemeyi yapmasının, Kanadalıların haklarının korunması hasebiyle değerli olduğuna dikkati çekti.

6 AY İÇİNDE YÜRÜRLÜLÜĞE GİRECEK

Kanada Senatosunun dün onayladığı tasarı, İngiliz Kraliyet Temsilcisi Kanada Genel Valisi’nin onayının akabinde yasalaşacak ve 6 ay içinde yürürlüğe girecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir