Metaverse evreninde arsalar değer kaybediyor

Blokzincir ve metaverse alanında bilimsel çalışmalar yürüten Dr. Ayça Maden, sanal emlakın düşen fiyatlarıyla ilgili konuştu.

Maden, “Metaverse hayli büyük belirsizliklere sahip. Bu belirsizlikler yatırımcıların temkinli davranmasına ve pahaların düşmesine yol açıyor. Teknoloji ilerledikçe ve metaverse evrenlerindeki kullanıcı sayısı arttıkça, sanal yerlerin pahaları tekrar yükselebilir” tabirlerini kullandı.

Gerçek dünya ile paralel bir sanal dünya sunan metaverse, büyük ilgi görmeye devam ediyor. Metaverse cihanında satışa sunulan sanal emlakın bedelleri ise günden güne azalıyor.

Sanal yerlerin bedellerinin süratle düşmesinin birden çok faktöre bağlı olabileceğini belirten Dr. Ayça Maden, konuyla ilgili açıklamada bulundu.

“Spekülatif balonların oluşması, artan rekabet, belirsizlikler ve teknolojik zorluklar, bu düşüşte rol oynayan etkenler ortasında olabilir” diyen Maden, “Başlangıçta metaverse kozmosuna yatırım yapan birçok kişi, süratli bir formda büyük karlar elde etmeye odaklandı. Spekülatif bir davranış sergileyerek sanal yerleri satın aldılar, umutlarını büyüttüler ve kıymetlerin süratle artacağını düşündüler.

Ancak, bu süratli paha artışı, spekülatif balonların oluşmasına ve fiyatların yapay bir formda şişmesine yol açtı. Artan ilgi ve iştirakle birçok yeni sanal arsa projeleri de ortaya çıktı. Bu mevzuda daha fazla rekabet ve seçenek olması, pazardaki arzı artırdı. Bu durum da talep ve arz istikrarını bozarak bedellerin düşmesine yol açtı” halinde konuştu.

“BELİRSİZLİKLER KIYMETLERİN DÜŞMESİNE YOL AÇIYOR”

Bazı projelerin beklentileri karşılamadığını belirten Beykent Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Ayça Maden, “Kullanıcı tecrübesi meseleleri ve teknik zorluklar üzere nedenlerle bedeller düştü. Metaverse evrenindeki sürdürülebilirlik konusundaki belirsizlikler, bedellerin düşmesinde tesirli oldu.

Son vakitlerde, metaverse dünyasının geleceğinin ne olacağı konusunda birçok tartışma ve spekülasyon yapılıyor. Örneğin, teknolojideki gelişmelerin kâfi olup olmayacağı, beşerler tarafından geniş bir ölçekte kabul görüp görmeyeceği, sanal ortamlarla ilgili yeni yasal düzenlemelerin neler olacağı, sanal ortamlardaki etik ve ahlaki sorunların nasıl çözüleceği, güvenlik ve saklılık riskleri üzere hususlarda metaverse hayli büyük belirsizliklere sahip. Bu belirsizlikler yatırımcıların temkinli davranmasına ve kıymetlerin düşmesine yol açıyor” dedi.

“Spor tertiplerinin yahut sanatkarların metaverse projelerine yatırım yapması sanal emlakın bedelini artırabilir”

“Metaverse, altyapı olarak çoklukla farklı teknolojilerin bir kombinasyonunu kullanır” diyen Maden, “Bunlar ortasında blokzinciri, sanal gerçeklik, yapay zekâ, bulut bilişim üzere teknolojiler var. Metaverse kozmosunun teknolojik altyapısı ve kullanıcı tecrübesi geliştirildikçe, insanların sanal dünyalara olan inancı artabilir.

Daha yeterli grafikler tasarlandıkça ve daha süratli bilgi transferi yapıldıkça insanların metaverse kozmosuna olan ilgisi canlı tutulabilir ve bu da sanal yerlerin kıymetlerini artırabilir. Buna ek olarak, büyük markaların ve şirketlerin metaverse dünyasına olan ilgisi arttıkça, popülerlik ve pahaların tekrar yükselmesi mümkün. Örneğin, tanınan oyun şirketlerinin, spor tertiplerinin yahut sanatkarların metaverse projelerine yatırım yapması, sanal dünyaların daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlayabilir ve münasebetiyle sanal emlakın bedeli artabilir.

Metaverse kozmosunun daha sürdürülebilir ve yararlı işletim modellerine sahip olması, bedellerin artmasında kıymetli bir rol oynayabilir. Örneğin, kullanıcıların sanal yerler üzerinden gelir elde etmelerine yahut metaverse projelerine yatırım yapmalarına imkan sağlayan modeller geliştirilirse, beşerler bu sanal dünyalara çekilebilir ve kıymetlerin artması sağlanabilir” tabirlerini kullandı.

“ARSALARI KULLANARAK YENİ GELİR ELDE ETME YOLLARI ARANABİLİR”

Teknoloji ilerledikçe ve metaverse evrenlerindeki kullanıcı sayısının arttıkça, sanal yerlerin bedellerinin tekrar yükseleceğini söyleyen Maden, “Bir öbür yaklaşım ise, sanal arsa sahiplerinin uygun vakitte satış yaparak, mevcut bedellerini müdafaaları yahut ziyanlarını minimize etmeleri olabilir. Bu görüşe nazaran, metaverse evrenlerindeki paha düşüşü daima bir trend haline gelebilir ve birçok arsa sahibi, yatırımını geri almak için uygun bir satış penceresi arayabilir.

Bir diğer alternatif olarak, sanal arsa sahiplerinin paha kaybından etkilenmemek için farklı stratejiler geliştirmesi olabilir. Bu stratejiler ortasında, emlakı kullanarak yeni gelir elde etme yolları aramak, sanal dünyada ticaret yapmak yahut öteki kullanıcılara hizmet sunmak üzere seçenekler olabilir. Bu biçimde, arsa sahipleri gelir potansiyelini artırabilir ve kıymet kaybının tesirlerini en aza indirebilir” halinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir